Czym jest Metoda Bronnikowa?

Metoda Bronnikowa ostatnio zaczęła interesować wielu ezoteryków, ale nie tylko. Jest ona systemem doskonalenia umysłu, który polega na wyćwiczeniu w sobie umiejętności widzenia, ale nie aparatem wzroku. Autorem tej metody jest ezoteryk Wiaczesław Bronnikow, a początki pracy nad tą metodą sięgają 1994 roku. Bronnikow zajmuje się astrologią oraz ufologią. Uważa siebie za doktora filozofii, jednak nie posiada takiego tytułu. Bronnikow twierdzi też, że od trzeciego roku życia słyszał w sobie kobiecy głos, który kazał mu nawiązać kontakt z gwiazdą i dzięki niej dostać dostęp do wyższej wiedzy.

Założenie sekty holistycznej

Szybko założył sektę, której założeniami był holizm, a także wiele z wierzeń taoistycznych. Między innymi zwolennicy Bronnikowa twierdzili, że losem ludzkości rządzi jedynie energia, a my sami nie mamy zbyt wielkiego wpływu na nasze życie. Jedynie dobre skierowanie tejże energii pozwoli na wyższą jakość życia, a także samorealizację, czy zdrowie. Bronnikow więc do swoich założeń dołożył również medyczne pojęcia, takie jak świadomość, podświadomość, fizjologia, krwioobieg, by wytłumaczyć przepływ energii przez ciało ludzkie. Twierdził, że każdy z nas posiada biopole, a energia przepływa przez nas tak samo jak przepływa przez nasz krwioobieg krew. Bronnikow by przekonać swoich przyszłych naśladowców miesza medyczne i potwierdzone naukowo pojęcia z pojęciami całkowicie nienaukowymi, zakrawającymi o ezoterykę.

Twierdził również, że jesteśmy w stanie sami samodoskonalić nasz mózg, dzięki posiadaniu w sobie tzw. biokomputera. Zwolennicy Bronnikowa twierdzą, że biokomputer to nie jest do końca odpowiednik naszego mózgu. To osobna istota mieszkająca w nas, ale nie będąca nami, którą można samodzielnie ukształtować tak, by wykonywała nasze podświadome zadania i samodoskonaliła nas. Jest to bardzo podobny opis, który towarzyszył opisom osób wyczuwających w sobie demoniczny byt.

Metoda Bronnikowa a nauka

Nauka, ani związana z psychologią, ani z fizjologią człowieka nie popiera metody Bronnikowa. Nie udowodniono istnienia ani biokomputera, ani pół energetycznych, ani również meridian. Nie ma również żadnych wskazań by twierdzić, że w naszym ciele może żyć osobny byt. Tego typu przypadki związane są ze stanami chorobowymi, w tym związane są ze schizofrenią, która jest chorobą na tle psychicznym. Psychologia nie odkryła posiadania przez człowieka więcej niż jednego “bytu”, czyli dwóch i więcej świadomości.

Popularyzacja i zagrożenia

Bronnikow mocno popularyzuje swoje kursy oraz szkolenia, które mają otworzyć na samodoskonalenie. Jeden kurs kosztuje 3000 zł i można odbyć go w Krakowie. Kursy są trzystopniowe i mają za zadanie za pomocą hipnozy oraz autohipnozy wdrażać pracę nad ciałem energetycznym.

Zagrożenia płynące z metody Bronnikowa to przede wszystkim zagrożenia duchowe – jak mówił Święty Paweł (Ga 1, 7): Innej jednak Ewangelii nie ma: są tylko jacyś ludzie, którzy sieją wśród was zamęt i którzy chcieliby przekręcić Ewangelię Chrystusową. Bronnikow nie tylko działa przeciwko nauce, ale również wierze Kościoła. W sekcie Bronnikowa można również dopatrywać się innego zagrożenia – wiele osób łaknących wiedzy tajemnej może dostać pseudonaukowe kursy, na których sekta zarabia duże pieniądze.