Zagrożenia wynikające ze ślepej wiary w Feng Shui

Czym jest Feng Shui i jakie niesie ze sobą zagrożenia? Czy przedmioty w naszym otoczeniu naprawdę mogę wpływać na nasze życie, czy to tylko kolejny wymysł ideologii New Age?

Starożytna tradycja chowania zmarłych.

Feng Shui to inaczej po chińsku wiatr oraz woda. Jest to sztuka, w której należy tak zaplanować wystrój wnętrza, bądź swojej przestrzeni, by zapewnić poprawny wpływ otaczających nas rzeczy i przedmiotów, który wpłynie na życie człowieka oraz odmieni jego przeznaczenie. Korzenie tej ideologii sięgają starożytnych wierzeń i tradycji chińskich, tybetańskich, a także japońskich, gdzie była ona wykorzystywana przy pochówku zmarłych i miała zapewnić ich duchom idealne powietrze (feng) oraz wodę (shui). Obrzędy te są częścią nauk taoistycznych, gdzie za harmonię otaczającego nas świata była odpowiedzialna równowaga energetyczna. Do jej osiągnięcia niezbędny jest uporządkowany obieg kosmicznej energii chi (w niektórych przekazach qi albo ki), z której wszystko wypływa i jest ona uniwersalną siłą życia, która wszystko podtrzymuje. Wyznawcy feng shui stosują ją do harmonizowania otoczenia człowieka, zgodnie z naturalnym porządkiem wszechświata, co zapewnia odpowiedni przepływ tej energii.

Jak to wygląda w praktyce?

Feng shui stosuje się głównie w miejscu zamieszkania – domu lub ogrodzie. Projektuje się różne style architektoniczne i odpowiednio aranżuje wnętrza, aby zapewnić doskonały przepływ chi. Niezbędne są także różne przedmioty takie jak wahadła albo różdżki, które są odpowiedzialne za eliminowanie negatywnych sfer geopatogennych. Wierzy się, że miejsca potrafią zapamiętywać wydarzenia, których był naocznymi świadkami. Ważne jest oczyszczenie takich miejsc z negatywnej energii, która mogła w nich osiąść po rozegraniu się jakiego traumatycznego wydarzenia w przeszłości. Należy także unikać przedmiotów w kształcie krzyża lub szpikulca. Dodatkową ochronę przed pechem zapewniają specjalne dzwonki rurowe bądź wietrzne, które umieszcza się przy drzwiach wejściowych do domu. Działają one poprzez odstraszanie złych duchów, które są odpowiedzialne za nieszczęścia oraz oznajmiają pojawienie się gościa. Popularnymi przedmiotami wpływającymi na dobry przepływ energii są także zwierciadła zwane ba-gua oraz różnorakie kryształy.

Niedorzeczne przesądy.

Jednym z argumentów stojących za obaleniem feng shui jest całkowite oparcie go na działaniu wiatru. Ciężko jest uwierzyć, że poprawne umeblowanie i ustawienie naszego dobytku w mieszkaniu może wpłynąć pozytywnie na nasze życie. Cała ta “wiara” jest bardziej stylem życia, a nawet ideologią bezpośrednio związana ze światopoglądem azjatyckim. Feng shui maskuje prawdziwe przyczyny problemów dźwięczącymi dzwoneczkami oraz lśniącymi lusterkami, co przyćmiewa mieszkańcom prawdziwe ich źródła.

Stosowanie feng shui oraz poszukiwanie żył wodnych.

Wiele osób dodatkowo wykorzystuje usługi specjalnych doradców feng shui zwanych geomantami, którzy to pobierają opłatę za odpowiedni projekt domu, który ma zapobiec popadnięciu w konflikt z duchami przyrody. Bazują oni na żyłach wodnych, czyli miejscach, których istnienie wyklucza dostępna obecnie wiedza z zakresu fizyki oraz geologii. Wierzy się, że są to szczeliny szerokości od 20 do 40 cm, największe potrafią osiągnąć nawet 60 cm, które to płyną kilka metrów pod ziemią na różnych wysokościach, a czasem nawet się krzyżują. Wynajęci geomanci podpowiadają ich klientom, gdzie znajduje się optymalne miejsce na budowę, które zapewni odpowiedni przepływ energii i zapewni rodzinie szczęście i dobrobyt.

Niebezpieczeństwo płynące z wierzeń feng shui.

Stosowanie feng shui zawsze prowadzi do wymiernych zagrożeń duchowych człowieka. Ktoś, kto wierzy w feng shui, tak naprawdę wypiera się chrześcijaństwa i w zamian zaczyna wierzyć w ezoterykę. Osoba taka uznaje, że ta sztuka to boska moc, która dzięki odpowiedniemu ruchowi kosmicznej energii wpłynie na jego życie, zapewni mu szczęście i dobrobyt, a sam jednocześnie zapomina o swoich religijnych korzeniach. Feng shui można porównać do magii, która jest sprzeczna z doktrynami chrześcijańskimi. Co więcej, walczy ona z symbolami religijnymi, obarczając przedmioty w kształcie krzyża i określa je mianem tych, które odpowiadają za źródło negatywnej energii. Prowadzi ona do grzechu idolatrii, stosowania się do innych zabobonów i stawiania sobie fałszywych bóstw. Niestety ostatnimi laty staje się ona coraz bardziej popularna za sprawą różnorakich praktyk New Age.