Co to jest enneagram?

Współczesny świat “atakuje” człowieka z każdej strony wszechobecnymi informacjami o różnych kursach czy technikach, które w cudowny sposób poprawią jakość życia. Sprawią, iż człowiek od razu stanie się bogaty i szczęśliwy. Czy enneagram sprawi, iż człowiek może być bogaty i szczęśliwy?

Współczesna forma manipulacji

Wszelkie informacje dotyczące poprawy jakości życia zbudzają wielkie zainteresowania społeczeństwa czyli reklama staje się mechanizmem dzięki któremu można “sterować” społeczeństwem. Dzieje się tak dlatego, iż każda reklama pada na podatny grunt- ludzi, których kręgosłup moralny jest skrzywiony nie tylko przez “ciężką” muzykę (techno czy metal, heavy metal), lecz także przez specyficzne książki negujące istnienie diabła czy innych sił nieczystych.
Współczesny świat jest trudny dla chrześcijan. Ludzie chcą otrzymywać wyczerpujące informacje na zadane pytanie. Często pytania te są niezgodne z naukami chrześcijańskimi. Jaką przeszkodą dla współczesnych chrześcijan jest enneagram?

Czym jest enneagram?

Enneagram jest teorią (systemem) bardzo popularny w USA oraz w Europie, lecz głównie w kręgach katolickich i protestanckich. System ten to spopularyzowana forma numerologii oraz praktyk parapsychologicznych bez jakiegokolwiek podłoża naukowego. Cała teoria tego sytemu opiera się na założeniu, iż istnieje jakaś ukryta siła (nie żaden Bóg osobowy), która decyduje o wszystkim. Człowiek chce poznać tą przyczynę wszelkich zmian (siłę) jednocześnie uznając się za odkrywcę tejże siły. W teorii enneagramu człowiek rodzi się z jednym z 9 typów osobowości, jest on stały i nie zmienny przez całego jego życie. Funkcjonowanie oraz wybory człowieka są uwarunkowane tylko przez typ osobowości, którą posiada dany człowiek.

Krótka historia enneagramu

Istnieją różne teorie skąd pochodzi enneagram. Jednak najbardziej prawdopodobną z nich jest ta, iż prekursorem tego sytemu jest Oscar Ichazo Chilijczyk, który swoją teorię oparł na praktykach Zen, I Ching, Buddyzmie, Judaizmie oraz czwartej Drodze Gjurdżijewa. W latach 60-tych XX w. teoria Chilijczyka została przetłumaczona na język naukowy. Jednak z braku jakikolwiek doświadczeń empirycznych została ona odrzucona przez psychologię akademicką. Tym samym stając się jedną z technik parapsychologicznych. Sekta New Age w latach 70-tych XX w. przywłaszczył sobie ideologie enneagramu popularyzując ją oraz wykorzystując ją jako formę manipulacji.
Wg psychologii akademickiej metoda enneagramu pomija wewnętrzne czynniki w rozwoju osobowym człowieka. Natomiast wg religii chrześcijańskiej metoda ta neguje łaskę uświęcająca- tak ważną dla chrześcijan.

Enneagram, a okultyzm

Amerykański jezuita Mitch Pacwa w swojej książce o sekcie New Age przedstawia w bardzo obszerny sposób związek enneagramu połączonego z komocentryzmem oraz okultyzmem w sekcie New Age. Wg Mitch Pacwa praktyka ta jest wielkim zagrożeniem dla chrześcijaństwa. Podobny podgląd na temat enneagramu posiada o. Aleksander Posadzki, który jako współtwórca Encyklopedii Zagrożeń Duchowych- wypowiada się w sposób negatywny o enneagramie jako o symbolu kosmocentrycznego kultu, który jednocześnie może być narzędziem spirytystycznym.

Enneagram jest bardzo dużym współczesnym zagrożeniem duchowym, które nie tylko nie posiada żadnych podstaw naukowych, lecz także neguje podstawowe prawdy chrześcijańskie. Uznając przy tym kosmocentryczny światopogląd oraz okultystyczne praktyki.