Co to jest capoeira?

Capoeira to sztuka walki, której towarzyszy charakterystyczna pieśń. Obie wywodzą się z tradycji kultury afrykańskiej i brazylijskiej, a powstały na przełomie XVIII/XIXw. Capoeira zawiera elementy akrobatyki, tańca, rytmu oraz muzyki. Jako manifest  czarnoskórych niewolników pozwalała im na zachowanie swojej odrębności kulturowej i dostarczała odrobiny rozrywki. Aktualnie capoeira jako sztuka walki praktykowana jest na całym świecie, również w Polsce. Na tle innych technik wyróżnia ją wielość odmian, niektóre z nich kultywują przede wszystkim samą walkę inne widzą w niej raczej widowisko angażujące uczestników poprzez taniec i muzykę. Wszystkie odmiany jednak łączy jedno: rytuał roda (port.: krąg). Uczestnicy widowiska tworzą zamknięty krąg, z którego parami przechodzą do jego centrum i tam symulują walkę (jogo), przy czym bardzo często symulacja zamienia się w rzeczywistą rywalizację (jogo duro).

Duchowa pieśń capoeiry

Muzyka i pieśń towarzysząca obrzędowi capoeiry odzwierciedla tempo i narastające emocje towarzyszące zdarzeniom wewnątrz roda. Tworzy ją swoisty dialog muzyczny: (zaśpiew) zapoczątkowany przez narratora (solistę) i (odzew) wykonany przez pozostałych uczestników (chór). Muzyka nie tylko ilustruje walkę, ale nadaje jej również boskiej energii (axe). Bez względu na pochodzenie uczestników rytuału, pieśń musi być wykonana w języku portugalskim, ponieważ to on towarzyszy mu od początku istnienia.

Pieśń towarzysząca rytuałowi capoeiry posiada zawsze ten sam scenariusz:

  • ladainha (litania) – rozpoczyna rodo, stanowi hymn na cześć boga Orixas
  • chulas – to pochwała miejsca i kultury capoeiry
  • corridor – jej rytm rozpoczyna właściwą walkę, ma wprowadzić walczących w trans
  • despedidas – to zakończenie walki i pożegnanie uczestników

Oto tłumaczenie fragmentów pieśni, śpiewanych podczas capoeiry:

Bahia Axé

Jestem szczęśliwy
Obecnością z Tobą
Że jesteś tu, w tym kole,
Z tego ustawienia [kręgu]
Bahia Axé, Axé Bahia
Bahia Axé, Axé Bahia.
Berimbau tocar

Dowiedziałem się na lekcji,
I moje serce widzi
ducha Axé. Europa, Europa
przyjaźni się z Brazylią.

Rytuał inicjacji

Troca de Corda (zmiana sznura) to termin związany z inicjacją, rytuałem jakiemu podlega każda osoba trenująca capoeirę. Sama inicjacja (batizado, czyli chrzest) następuje, gdy ćwiczący zostaje po raz pierwszy przyjęty do społeczności wtajemniczonych i zobowiązuje się do przestrzegania zasad kultywowanych w grupie. Inicjacji towarzyszy nadanie sznura, którego kolor będzie zależał od kolejnych stopni wtajemniczenia.

Zagrożenie dla duchowości chrześcijańskiej 

Kultywowanie capoeiry jako rytuału boskiego zaprzecza duchowości chrześcijańskiej. Uczestnicy capoeiry stają się wyznawcami kultu Axe, rządzącej światem nieosobowej energii, stojącej w sprzeczności z uosobionym Bogiem, jedynym Panem i Zbawicielem w osobie Jezusa Chrystusa. Podczas sakramentu chrztu świętego każdy z nas został włączony do wspólnoty dzieci Bożych. Uprawianie capoeiry wiąże się z odrzuceniem Boga i przyjęciem odmiennej duchowości. Dlatego stanowi zagrożenie dla kultury i duchowości chrześcijańskiej.