Akupresura – co to i jakie ma działanie?

Czasem zdarza się, że medycyna i farmacja zawodzą ludzi. Myślą, że nie ma dla nich nadziei na wyzdrowienie. Warto w takiej sytuacji zmienić metodę leczenia na bardziej naturalną i skorzystać ze starożytnych sposobów. Jednym z nich jest właśnie akupresura.

Czym jest akupresura, skąd się wzięła?

Jest to jedna z metod masażu. Polega na uciskaniu, opukiwaniu lub dotykaniu aż 361 punktów ciała. Jej początek miał miejsce w około I wieku p.n.e,  wywodzi się z Chin. Zabieg można przeprowadzać zarówno samemu jak i z pomocą drugiej osoby. Jest jedną z najpopularniejszych technik medycyny tzw. niekonwencjonalnej (naturalnej, alternatywnej).

Jaki jest cel tego masażu?

Przede wszystkim celem akupresury jest leczenie chorób (m.in. zaburzenia narządów ruchu). Pomaga także w leczeniu impotencji, poprawie krążenia i oddychania. Na pewno trzeba zachować cierpliwość, gdyż zabieg nie przynosi rezultatów od razu. Warto także wspomnieć, iż każdy człowiek reaguje inaczej na masaż. Nie każdemu może się on podobać, a także jest szansa na brak rezultatów. Wszystko zależy od danej osoby.

Czy niesie ze sobą zagrożenia?

Niestety, ale tak, zarówno psychiczne jak i fizyczne. Trzeba pamiętać w jakim celu stosuje się akupresurę. Chińczycy wierzą w okultyzm, co jest sprzeczne z chrystianizmem. Przystępując do zabiegu trzeba mieć otwarty umysł i duszę, aby wczuć się w przebiegający proces. Masaż jest uznawany za medycynę emocjonalną, której aspekt leczniczy opiera się na wierze w skutki. Ma podłoże niechrześcijańskie, przez co dla niektórych osób może być odstraszająca.  Przechodząc do fizycznych zagrożeń, to chodzi głównie o same skutki owych zabiegów. Należą do nich m.in. wystąpienie biegunki, kołatanie serca, zawroty głowy i wymioty. Nie są to poważne efekty, jednak trzeba mieć je na uwadze, jeżeli jest się wrażliwym na punkcie zdrowia fizycznego.

Jakie są przeciwwskazania?

Może być to zaskoczeniem, lecz akupresura nie jest odpowiednia dla wszystkich. Wiele problemów zdrowotnych uniemożliwia korzystanie z zabiegów w jakikolwiek sposób.

Przeciwwskazania przed masażem to:

  • łagodne i złośliwe nowotwory
  • ciąża, okres menstruacji
  • ostre choroby infekcyjne i gorączkowe
  • przewlekłe choroby infekcyjne
  • zawał mięśnia sercowego
  • zakrzepice tętnicy wieńcowej oraz zatory w okresie ostrym
  • broczyny, otwarte rany, stany zapalne, czyraki, ropnie
  • żylaki, obrzęki

Na ich podstawie można wywnioskować, iż akupresura nie jest zalecana przede wszystkim osobom starszym, gdyż to one częściej mają problemy z żylakami i obrzękami.

Refleksologia – leczenie za pomocą stóp

Inaczej zwana refleksoterapią. Jest to jeden z rodzajów akupresury, który polega na masażu stóp. Nazwa pochodzi od refleksów – punktów na stopach. Każdemu z nich odpowiada narząd wewnętrzny lub część ciała.Celem refleksologii jest odblokowywanie meridiany. Ciekawą zaletą masażu jest jego wpływ na zdrowie. Pobudzanie refleksów ma pozytywne skutki, jak np. poprawa działania wątroby. Mówi się także, iż pomaga w wypadkach zawałów i udarów, jednak nie zostało to w żaden sposób potwierdzone. Korzenie refleksoterapii sięgają do tradycji okultystycznej, żaden naukowiec nie dostrzegł jeszcze, czy masaż naprawdę pomaga człowiekowi.

Shiatsu – leczniczy dotyk

Jest to kolejny rodzaj akupresury, wywodzący się z Japonii. Nazwa oznacza “naciskanie kciukami”, jednakże współcześnie korzysta się także m.in. z dłoni i nóg. Dotyk ma przekazywać energię, zwaną Yin i Yang (kosmiczną i ziemską). Korzystanie z masażu ma pomagać na bóle głowy i pleców, a także zaburzenia ciśnienia i otyłość. Nieco bardziej realnym skutkiem jest redukcja stresu i wzmocnienie odporności.

Czy warto skorzystać?

Akupresura nie ma potwierdzonych naukowo działań. Często jest potępiania, ze względu na powiązanie z okultyzmem. Podejrzewa się, że efekty są spowodowane przez “placebo”, a nie prawdziwie działające metody. Mimo to, sama możliwość oczyszczenia duszy i uzyskania ogromnej energii jest również zachęcająca. Chociażby jednorazowa wizyta na masażu może pomóc wyrobić własne zdanie na temat medycyny naturalnej.